MAKEDONSKI TEXAS HOLD EM POKER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MAKEDONSKI TEXAS HOLD EM POKER


 
HomeLatest imagesРегистрирајте сеВлезPravila... Navratile
Click Now!
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
EVEREST POKER
EVEREST POKER
LuckyAcePoker
Click Now!
Latest topics
» PETOK 5 MART super TIKET 3 utakmici
Pravila... Icon_minitimeПет Мар 05, 2010 5:37 pm by zakon

» free roll turnir na EVEREST POKER so nagraden fond od 100 dolari
Pravila... Icon_minitimeСре Дек 16, 2009 7:33 pm by dean_suvi

» Buy-in $5+0.5 turnir na LuckyAcePoker
Pravila... Icon_minitimeПет Ное 27, 2009 1:45 am by dean_suvi

» Kako da se registrirate na LuckyAcePoker
Pravila... Icon_minitimeНед Ное 08, 2009 7:37 pm by dean_suvi

» Reefer poker
Pravila... Icon_minitimeПет Јун 26, 2009 6:37 am by dean_suvi

» Turniri kaj Suvi u stanot
Pravila... Icon_minitimeВто Јун 23, 2009 5:20 pm by dean_suvi

» LUCKY YOU texas hold em poker film
Pravila... Icon_minitimeСре Јун 03, 2009 11:29 pm by dean_suvi

» 17 Again 2009
Pravila... Icon_minitimeВто Јун 02, 2009 1:45 pm by Tripka

» Push 2009
Pravila... Icon_minitimeВто Јун 02, 2009 1:24 pm by Tripka

Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Кој е он-лајн?
In total there is 1 user online :: 0 Регистрирани, 0 Скриени и 1 Гост

Никој

Најмногу членови кои го посетиле форумот воеднаш се 33 во Чет Дек 17, 2009 10:08 pm

 

 Pravila...

Go down 
АвторПорака
Admin
Admin
Admin


Број на мислења : 4
Join date : 2009-04-28

Pravila... Empty
ПишувањеПредмет: Pravila...   Pravila... Icon_minitimeПет Мај 01, 2009 12:42 am

Правила

Ако сте почетник во покер тогаш сте на вистинското место.Тука ќе ги најдете сите правила преку кои ќе се запознаете со TEXAS HOLD'EM. Ништо нема подобро да ве научи од тоа, самите да пробате да играте и да ја дознаете вистинската динамика на играта. Доколку немате друштво со кои би играле, тогаш можете секогаш да играте на play money масите на било кој on-line покер сервер комфорно и релаксирано од вашиот топол дом. Правилата се лесни да се научат, но сепак за да се игра, добро потребно е што е можно поголемо искуство. Вистинските мајстори и покер шампиони не се борат против своите противници, туку против нивното долгогодишно искуство пропратено со противничкиот одличен "sense" и предчувство да се оди или не.

Јачина на картите:

1. Royal Flush Најсилната и најдобра можна комбинција во Texas Hold'em покерот Десетка, Џандар, Дама, Крал, Единица. (Во ист знак).

Straight Flush Пет карти од ист знак во последователен редослед Девет, Десет, Џандар, Дама, Крал.

Four of a Kind Било кои четири, нумерички исти карти.

Full House Три исти со две исти нумерички карти.

Flush Пет карти во иста боја во било кој редослед.

Straight Пет карти од било која боја нумерички последователни една по друга.

Three of a kind Три карти од ист вид (Трилинг).

Two Pair Два различни пара на карти во рака.

Pair Еден пар на карти од ист вид.

High Card Највисока и најака можна карта во твојата рака е единицата а најниската е двојката.Betting and play (Обложување и игра)

Играта секогаш се движи во стрелките на часовникот почнувајќи од играчите коишто седат веднаш после дилер жетончето (dealer button) (пластично жеточе со буквата "D"). Двата играчи коишто се наоѓаат на левата страна од "дилерот" задолжително плаќаат мала блајнда па голема блајнда последователно. Блајндата е облог којшто се плаќа задолжително по еднаш на секој круг уште пред играчите да ги добијат и видат своите карти и тој останува на масата. Ова е правило коешто има за цел да го започне обложувањето и да се зголеми сумата од облози на pot-от (масата). Потоа се делат по две карти за секој играч и се чека на играчот кој се наоѓа лево од големата блајнда да започне со обложувањето.

Call, Raise, All in or Fold (Следиш, Зголемуваш,Вложуваш се, Откажуваш)

Сега, играчите можат да го испратат облгот од претходните играчи односно да го следат пред да ги видат картите кои ке бидат извадени на масата односно Flop-от (првите три карти), Turn-от (четвртата карта) и River-от (петата, последна карта). Исто така може да го зголемат облогот, ако сметаат дека имаат добри карт,и или па едноставно да се откажат и да не играат повеќе во оваа рака и да ја почекаат следната со надеж за подобри карти, меѓутоа најинтересната опција во оваа игра што ја прави толку "заразна" е третата опција, односно блефирањето, коешто, доста пати се покажало како победничка опција. Играта се движи во насока на стрелките на часовникот и сите играчи ги уедначуваат облозите од претходните, доколку сакаат да ја играат оваа рака.Постои и опција која се вика ALL IN на којашто се вложува се што се има од чипови и се отвараат и оние 2 поделени карти на сите играчи коишто го изговориле тој збор.

The Flop (Првите три карти на масата)

Потоа се делат три карти (Flop) (отворени) и играчите ги комбиниираат со нивните претходно поделени 2 карти за да добијат претстава за нивната најдобра можна рака и комбинација. Одпочнуваат нови обложувања, кои се движат по истиот принцип.

Check, Raise or Fold (Провери, Зголеми, Откажи)

Во оваа фаза, како и во претходната, играчите може да чекираат, односно, ако нивниот облог не е помал од облогот од претходните играчи, не се задолжени да доплатуваат, туку едноставно, може да направат проверка на следните чекори на противниците и по можност (доколку некој не го зголеми облогот) и проверка на следните 2 карти на масата. Исто така може да го зголемат влогот или да се откажат, а може и повторно да блефираат. Ако претходниот играч го зголемил влогот следниот не може да направи проверка, односно да чекира туку мора да го доплати зголемувањето.

The Turn (Четврта карта на масата)

Откако е поделена и четвртата карта (Turn), започнува нова фаза на обложувања. Играчите повторно можат да прават проверка (Check) (ако никој претходно не го зголемил облогот), да испратат облог (Call) (ако некој претходно го зголемил облогот), да зголемат облог (Raise)(колку што сакаат и без ограничувања), да се откажат (да ја почекаат следната рака, односно следното делење на карти), да блефираат Cool, а секако постојано е присутна и опцијата ALL IN, којашто може да се употребува во било која фаза од играта и е доста моќна за застрашување на противникот,а исто така и добра алатка за блефирање, поготово во случај кога противникот има значително помал број на чипови од вас. Меѓутоа најважно е да се направи што е можно најдобра проценка пред да се изговорат овие два збора, зошто тоа е нож со две острици и секогаш постои опција за најлошото сценарио, односно да ги изгубите сите постоечки чипови.

The River (Петта карта на масата)

Одкако ќе се постави и петтата карта на масата, започнува нов циклус на обложувања по истиот принцип којшто неколкупати погоре беше спомнат и играчите повторно ги имаат погореспоменатите опции проследени од истите правила.

The Showdown (Решавачка)

Ако, после последната, 5-та карта (River), којашто е прикажана на масата, заедно со претходните четири, кои погоре ги спомнавме и после сите облози останат уште двајца, или повеќе играчи, задолжително ги покажуваат своите две, претходно поделени карти, со што се заклучува кој ја поседува најдобрата и најсилната рака, односно добитната комбинација и ги зема сите претходни влогови (облози). Во случај да постојат двајца, или повеќе играчи, со иста јачина на карти (што е редок случај но не и невозможен), облозите од масата се делат на еднакви делови. По согледувањето на победникот, картите ги собира дилерот ги размешува едно убаво Very Happy и започнува нова делба на карти, а со тоа и нова рака и нови облози. Новиот дилер е следниот играч, после претходниот дилер, во насока на стрелките на часовникот, односно тој што претходно платил мала блајнда (мал облог) и така процесот се повторува постојано.
Вратете се на почетокот Go down
https://maktexasholdempoker.forummk.com
 
Pravila...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» Osnovni pravila za Omaha
» se za politika (nema pravila vo ovoj pod forum)

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
MAKEDONSKI TEXAS HOLD EM POKER :: Generalna diskusija za holdem :: Osnovni pravila :: Pravila-
Отиди до: